Bankroto administratorius Lietuvoje priskiriamas prie privalomai civiline atsakomybe draudžiamų profesijų. Šio specialisto darbas susijęs su įmonės likvidavimu ir gautų lėšų padalinimu tarp kreditorių. Įmonės kreditoriai ir bankrutuojančios įmonės darbuotojai suinteresuoti atgauti savo lėšas, o situacijos, kuriose dalyvauja pinigai ir skolos, beveik visuomet būna „jautrios“. „Lloyd‘s“ bankroto administratoriaus profesinės civilinės atsakomybės privalomasis draudimas padeda šios profesijos atstovams jaustis užtikrintai.
Bankroto administratoriaus darbo specifika
Bankrotas skelbiamas dėl nesugebėjimo vykdyti įsipareigojimų kreditoriams. Pagrindinis bankroto administravimo proceso tikslas – kreditorių reikalavimų patenkinimas. Bankroto administratorius, kurio veikla ir funkcijos apima ūkinę – komercinę, administravimo, teisinę ir kitas sritis, – vienas svarbiausių bankroto proceso subjektų.
Svarbų vaidmenį bankroto administratoriaus teisių, pareigų bei funkcijų vykdymui, taip pat civilinei atsakomybei turi administratoriaus profesinės civilinės atsakomybės privalomojo draudimo taisyklės, kurios reglamentuoja bankroto administratoriaus profesinės civilinės atsakomybės privalomojo draudimo sutarties sąlygas.
Civilinė bankroto administratoriaus atsakomybė
Bankroto administratoriui nustatyti specialūs reikalavimai, taikomi aukšti veiklos bei atsakomybės standartai, jis privalo vadovautis specialiomis etikos taisyklėmis bei bendraisiais teisės principais. Bankroto administratorius turi veikti sąžiningai, atidžiai, profesionaliai ir kvalifikuotai.
Administratoriaus atliekamos bankroto procedūros turi būti kiek įmanoma naudingesnės kreditoriams ir skolininkui (bankrutuojančiai įmonei).
Nevykdant nustatytų pareigų ir veiksmų arba vykdant netinkamai bei tokiais veiksmais darant žalą kreditoriams ir/ar įmonei, neišvengiamai atsiranda sutartinė civilinė atsakomybė. Tokiu atveju, administratorius privalo atlyginti dėl jo kaltės susidariusius nuostolius, o bankrutuojančios įmonės kreditoriai turi teisę reikalauti iš bankroto administratoriaus nuostolių atlyginimo.
Administratoriaus profesinės civilinės atsakomybės privalomojo draudimo objektas yra administratoriaus civilinė atsakomybė už draudimo sutarties galiojimo metu administratoriaus ar jo darbuotojų neteisėtais veiksmais, atliekant bankroto procedūras, padarytą žalą.
Būtinas administratoriaus civilinės atsakomybės elementas – jo kaltė, kuri gali būti tyčinė arba dėl neatsargumo. Administratorius privalo atlyginti nuostolius tik tuo atveju, jei jie atsirado dėl jo kaltės.
Bankroto administratoriaus civilinės atsakomybės atsiradimo sąlygos:
- Neteisėti veiksmai;
- Priežastinis ryšys tarp neteisėtų veiksmų ir žalos, nuostolių;
- Teisės pažeidėjo kaltė;
- Dėl teisės pažeidimo atsiradusi žala, nuostoliai.
Banko „Snoras“ skandalas
2011 m. lapkričio 16 d. LR Vyriausybės sprendimu, įtariant neskaidrią finansinę veiklą ir galimai nevykdomus banko kreditinius įsipareigojimus, buvo sustabdyta komercinio banko „Snoras“ veikla, nušalinti jos vadovai. Visos banko akcijos perimtos valstybės.
Atlikus inventorizaciją, paaiškėjo, kad „Snoro“ turtas vertas maždaug milijardu eurų mažiau, negu skelbiama oficialiai.
„Snoro“ bankrotą administravo: Saimonas Friklis (Simon Freakley), vėliau Nilas Kuperis (Neil Cooper), nuo 2014 m. Gintaras Adomonis, (UAB „Valnetas“). Ankstesnieji administratoriai atleisti dėl nepagrįstai užkeltų jų paslaugų įkainių. Tačiau net ir atpigęs banko bankroto administravimas, žmonių, kuriems žlugęs „Snoras“ sudegino viso gyvenimo santaupas, nenudžiugino.
Banko „Snoras“ bankroto tema neblėsta. Kaltinami politiniai veikėjai, pareigūnai ir partijos. Teismai vyksta iki šiol. Vis dar pardavinėjamas bankui priklausęs turtas. Didelė dalis kreditorinių ieškinių vis dar nepatenkinti.
Banko savininkai slapstėsi Didžiojoje Britanijoje, šiuo metu Rusijoje. 2016 m. rugsėjo 22 d. Maskvos Arbitražiniame teisme prasidėjo nacionalizuoto banko bendrasavininko Vladimiro Antonovo ieškinys Lietuvai, kurio suma siekia 40 mlrd. rublių (560 mln. eurų). Panašu, kad aistros dar ilgai nenurims.
Tokiomis aplinkybėmis bankroto administratorius turi būti ypatingai apdairus ir tiksliai vertinti informaciją, nes byloje daug nukentėjusių, nepatenkintų, kurie akylai stebi specialisto veiksmus ir jų teisėtumą.
„Lloyd`s“ draudimas bankroto administratoriams
Bankroto administratoriaus profesinės civilinės atsakomybės privalomasis draudimas suteikia finansinę apsaugą įmonėms ar fiziniams asmenims, atliekantiems fizinių ar juridinių asmenų bankrotų administravimą, kai administratorius savo veiksmais ar neveikimu padaro turtinę žalą (nuostolius) bankrutuojančiai įmonei, jos darbuotojams, įmonės kreditoriams ar tretiesiems asmenims.
„Lloyd`s“ bankroto administratoriaus profesinės civilinės atsakomybės privalomojo draudimo privalumai:
- Konkurencingos draudimo įmokos;
- Galimybė apdrausti fizinių ir juridinių asmenų administravimą vienu draudimo liudijimu;
- Galimos didelės draudimo sumos;
- Trumpa anketa informacijai apie draudėją pateikti;
- Greitas rizikos vertinimas ir draudimo liudijimo išdavimas;
- Aukščiausias finansinis patikimumas – „Lloyd`s“.